Żywice do odlewania - epoksydy i poliuretany

 

Żywice odlewnicze - epoksydy i poliuretany


Żywice odlewnicze zazwyczaj wykorzystuje się do wykonania modeli, form i narzędzi techniką odlewania pełnego lub podlewania na rdzeniu podwymiarowym.

Proces odlewania pełnego polega na zalaniu wcześniej przygotowanej skrzynki z modelem lub negatywu kompozycją żywiczną, która musi przy jednoczesnej niskiej lepkości (koniecznej dla odwzorowania szczegółów), posiadać minimalny skurcz dla zapewnienia prawidłowych wymiarów odlewów. Dodatkowo kompozycja musi być tak dobrana aby posiadała odpowiednie specyficzne właściwości dla danego zastosowania. Technika ta jest prosta i szybka wymaga jednak stosowania najlepszych materiałów.

Technka podlewania pozwala odlewać większe elementy używając żywic przeznaczonych do odlewania w mniejszych grubościach. Polega ona na wlaniu kompozycji w szczelinę powstałą miedzy modelem lub negatywem a zawieszonym nad nimi rdzeniem podwymiarowy.

Do wykonania małych form i narzędzi dla skrócenia czasu wykonywania stosuje się zwykle żywice odlewnicze szybkoutwardzalne. Do dużych i średnich należy używać kompozycje wolnowiążące dla uniknięcia przegrzania kompozycji i deformacji.

W naszej ofercie narzędziowych żywic do odlewaniaznajdą Państwo: