Rozdzielacze

 

Rozdzielacze


Odpowiednie przygotowanie powierzchni modelu lub formy do procesu wytwarzania elementów kompozytowych jest niezwykle ważnym etapem w procesie przygotowania produkcji. Aby zapobiec adhezji pomiędzy powierzchnią modelu a wykonywaną formą oraz między formą a produkowaną w niej częścią, konieczne jest zastosowanie środka rozdzielającego. Środek ten powinien wytworzyć jak najcieńszą warstwę oddzielającą na powierzchni formy, jednocześnie nie ingerując mechanicznie i chemicznie w wytwarzany produkt.

Podczas doboru rozdzielacza zazwyczaj wybiera się je m.in. w zależności od tego czy wykorzystywane będą przy wykonywaniu form, czy też do produkcji elementów w formach. Przy wykonywaniu form zazwyczaj nie zależy nam na jak największej ilości rozformowań, a na szybkim przygotowaniu powierzchni modelu do wykonania formy. W związku z tym, w wielu przypadkach używa się rozdzielacze, które nakłada się w małej ilosci warstw (jedna, dwie) ale po każdym odformowaniu trzeba je zmyć i nałożyć ponownie. Form zazwyczaj nie wykonuje się w dużych ilościach, więc czas poświęcony na zmycie i ponowne nałożenie rozdzielacza nie stanowi problemu. Z kolei podczas produkcji zależy nam na jak najdłuższym działaniu powierzchni rozdzielającej, dlatego stosuje się rozdzielacze, które na nowe formy nakłada się w wielu warstwach.

Rozdzielacze używane podczas wykonywania form

RenLease QZ 5101 - zabarwiony na niebiesko alkohol poliwinylowy (PVA). Środek antyadhezyjny, który może być również używany jako uszczelniacz do powierzchni porowatych. Po jego nałożeniu na powierzchni powstaje błyszcząca błona. QZ 5101 nakłada się pędzlem lub pistoletem w jednej lub więcej warstw. Po jego nałożeniu może być wymagane zastosowanie dodatkowo bezsilikonowego rozdzielacza woskowego.

RenLease QZ 5111 - płynny rozdzielacz woskowy ogólnego stosowania, który może być użyty także do skomplikowanych powierzchni. Należy nanieść pędzlem lub pistoletem dwie lub trzy warstwy QZ 5111. Po odparowaniu rozpuszczalnika (około 15 minut) uzyskuje się twardą warstwę, którą można wypolerować. Bez polerowania uzyskuje się matową powierzchnie

RenLease QV 5110 - specjalna pasta woskowa do ogólnego stosowania. QV 5110 należy nanosić na powierzchnię szmatką, następnie pozostawić do wyschnięcia na 30 minut po czym można go wypolerować do połysku miękką szmatką.

RenLease QZ 13 - łatwy w stosowaniu płynny rozdzielacz na bazie silikonu, rozpuszczalników i innych środków rozdzielających. Można go stosować w temperaturze otoczenia jak i podwyższonej. Zaciera drobne szczegóły powierzchni. Wymaga całkowitego usunięcia po rozformowaniu jeśli detale mają być malowane lub klejone. Dobre rozdzielanie w temp. 20-180oC. Po nałożeniu QZ 13 na formę i wygrzaniu otrzymuje się trwałą warstwę.

Rozdzielacze używane podczas produkcji

Spacewax Sealer - zalecany dla nowych form lub do form gruntownie wyczyszczonych, produkt typu 2 w 1, czyli woskowy zacieracz porów wypełniający mikrouszkodzenia, uszlachetniający powierzchnię + środek rozdzielający. Zakres stosowania: od temperatury pokojowej do 200oC.

Spacewax 600 - środek na bazie wosku płynnego, przeznaczony do seryjnych odformowań, daje maksymalny połysk i dużą liczę odformowań przed kolejnym nałożeniem. Zakres stosowania: od temperatury pokojowej do 200oC.

Spacewax 300 -  środek na bazie wosku stałego w postaci pasty. Posiada bardzo dobre własności antyadhezyjne, jest łatwy do polerowania i bardzo wydajny. Często stosuje się go także jako warstwę antyadhezyjną modelu przy wykonaniu formy. Zakres stosowania: od temperatury pokojowej do 140oC.

Mold Sealer S-31 - płynny semipermanentny środek typu 2 w 1 (zacieracz porów + rozdzielacz), zalecany do stosowania na nowych formach. Wypełnia mikropory, tworząc dodatkową warstwę rozdzielającą. Eliminuje problemy z porowatością nadając powierzchni optymalny połysk. Kompatybilny z wszystkimi rozdzielaczami. Zakres stosowania: od temperatury pokojowej do 400oC.

Treil Part 310 - semipermanentny płynny rozdzielacz. Gwarantuje bardzo wysoką jakość powierzchni oraz wysoki połysk. Nie pozostawia warstwy na elementach finalnych, co pozwala wyrób od razu malować lub kleić. Zakres stosowania: od temperatury pokojowej do 400oC.

Treil Part 200 - semipermanenty środek rozdzielający dla trudnych aplikacji w temperaturze od 110oC do 400oC. Bez przebarwień i innych niepożądanych efektów utwardzania żywic. Tworzy wytrzymałą warstwę, poprawiając mikroskopijne wady i uszkodzenia formy. Dostępny również w 400 ml sprayu.

Produktami czyszczące / zmywające rozdzielacze

Cleaner #1 - agresywny środek czyszczący do usuwania zabrudzeń oraz pozostałości z żywicy poliestrowej, epoksydowej i fenolowej. Usuwa resztki klejów, pozostałości wosku i poliuretanów. Usuwa nagromadzony styren, jak również uporczywe pozostałości termo- oraz duroplastów.

Cleaner #3 - wielofunkcyjny, wydajny środek czyszczący do rozpuszczania i usuwania zanieczyszczeń z powierzchni form jak i części. Łagodny zmywacz do żywic i środków rozdzielających. Usuwa kleje, pozostałości wosku i poliuretanu na formach metalowych lub poliestrowych. W połączeniu z Treil Part 310 uszczelnienia powierzchnię aluminium (zapobiega to przenoszeniu tlenku glinu). Bardzo skuteczny w usuwaniu farb i lakierów.

Cleaner #5 - łagodny środek czyszczący zanieczyszczenia na powierzchni form. Nie usuwa warstwy rozdzielaczy. Środek do czyszczenia form do termoplastów i duroplastów (czyste formy). Jest mieszaniną zmywacza oraz semipermanentnego środka rozdzielającego.

Informację na temat innych produktów firmy Jost Chemicals znajdą Państwo na stornie poświęconej materiałom do produkcji kompozytów: www.kompozyty.milar.pl